O nás

Kdo jsme?

Jsme parta nadšenců z Ostravy a okolí, kteří mají rádi stará jízdní kola a jízdu na nich. Je nás okolo dvaceti členů, jejichž věkový rozptyl je značně široký. V našem klubu najdete mladé členy, osoby středního i staršího věku. Milovníci historických kol existují napříč generacemi a všichni se dokážeme mezi sebou i společně (po)bavit.

Čemu se věnujeme?

Historická jízdní kola, minulost cyklistiky na severní Moravě a ve Slezsku, dobové oděvy, výlety po regionu, tematické výstavy – to jsou hlavní pilíře činnost Klubu českých velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka, z. s., který byl obnoven v roce 2019 a navazuje na původní klub, jenž byl v obci Hrabůvka činný v letech 1909–1937. Nejčastěji se setkáváme při výletech a srazech na historických jízdních kolech v rámci Ostravy a Ostravska. Občas vyrazíme i dále. Rádi a často spolupracujeme také s Kulturně sportovním spolkem Elegant.

Chcete být naším členem?

Pokud toužíte stát se naším členem a jezdit na starých kolech a poznávat netypickou formou zákoutí našeho regionu či se účastnit tematických akcí zaměřených na historii, neváhejte nás kontaktovat. Podmínky členství jsou jednoduché: musíte vlastnit jakékoliv kolo, jež bylo vyrobeno před rokem 1990, a uhradit roční členský poplatek ve výši 300 Kč. Ideální je, pokud Vám je alespoň 18 let, ale nebráníme se přijímání i mladších členů. Kompletní stanovy týkající se klubu naleznete zde.

Nemáte staré kolo? Pomůžeme vám!

Vlastnictví nějakého historického kola vyrobeného před rokem 1990 patří k podmínkám vstupu do našeho spolku. Právě historická kola jsou hlavním zájmem našeho klubu. Vždyť pohled z předválečného nebo i socialistického kola na svět je tak krásný! A jaká máme rádi kola? Všechna stará! Předválečná jízdní kola Premier, Achilles, ESKA, Stadion, Čs. zbrojovka Strakonice, Zbrojovka Brno, FZK Zuckmantel, poválečná kola značek Favorit, Eska, Liberta, Velamos, Sobi apod.). Nemáte jakékoliv staré kolo? Nevadí, můžeme vám pomoci s jeho zajištěním, třeba přes neziskovou organizaci Kola pro Afriku nebo vám poradíme, kde hledat v inzerci (můžeme vám pomoci i s výběrem vašeho prvního kola).

Když se stanete členem spolku

Nový člen po vstupu do spolku obdrží dva spolkové odznaky (jeden v mosazném a druhý v barevném provedení), spolkovou legitimaci a odznak do výpletu kola. Za mírný poplatek si může člen dokoupit také spolkové triko a plátěný batoh. Poté se nový člen podílí aktivně či pasivně na spolkových akcích, ideálně v sedle historického kola a v dobovém odění. Jednou ročně se členové spolku scházejí na členské schůzi. Počet akcí, kterých se chcete účastnit, je jen čistě na vás. Dvakrát ročně pořádáme vlastní klubový výlet v dobovém odění na starých kolech. První se koná kolem 8. června a nese název Medardova kápě, druhý kolem 17. září a nazývá se Jízda sv. Kryštofa. Při celodenních výletech vždy poznáváme krásy našeho regionu. Náš spolek disponuje také zázemím pro pořádání akci (pivní sety, party stan) a klubovou vlajkou s žerdí, takže se zapojujeme i do tematických akcí.

Spolkové odznaky KČV Moravan.